neděle 18. prosince 2016

Peterson Standard System 305


Peterson Standard System 305


Made in the Republic of Ireland


Blíží se čas Vánoční a protože jsem byl celý rok hodný, tak mi byla manželčinými rodiči přidělena volná hotovost o jisté výši, se kterou jsem mohl naložit podle sebe a pořídit si za to něco pod stromeček.



Jal jsem se tedy prohlížeti internety a obchody, co že si to za odměnu koupím.
No nakonec to je tahle fajnová Petersoní třistapětka a protože jsem jí sehnal poměrně levně - za 796,- Kč z Ebay od jednoho Řeka - tak mi ještě zbylo dost v rozpočtu, abych si pořídil lahvinku kvalitního Absinthu a plechovku výborného Samuel Gawith's Full Virginia Flake.


Takže jsem maximálně spokojený a jestli se ještě někdy vrátím z thujónového rauše, tak možná i něco dalšího napíšu. :-)
(V televizním zpravodajství hledejte info o napůl zmrzlém koledníkovi s fajfkou v hubě a prázdnou flaškou s logem zelené víly v ruce)

Tak, konec šprťouchlat a k dýmce samotné.




Jak již bylo zmíněno, dle ražby je to trochu starší kousek (dnes už se to hranaté P a Made in the Republic of Ireland nepoužívá) a získal jsem jí z ebay. Prodával jí tam nějaký Řek, vetešník, který se normálně dýmkám nevěnuje a mizerné fotky tomu odpovídaly.
Chtěl za ní 1300,- Kč nebo byla možnost udělat nabídku... Nejdřív jsem měl v plánu mu napsat, ať mi pořádně vyfotí aspoň vršek dýmky, protože podobná fotka chyběla úplně, ale pak jsem si řekl, že to nějak nebudu prodlužovat a rovnou jsem mu napsal, jestli mi jí dá za osum set... No a dal. :-)
To už jsem začal mít bobky, aby to nebyl nějaký velký šrot, když dal takovou slevu, ale co už.
Nákup naslepo a dýmka už si to cestuje z Athén ke mě do Čech.


No, a vyplatilo se.
Dýmka přišla ve velmi dobrém stavu, sotva párkrát kouřená, s pěknou kresbou a bez defektů.

 

 




Milé dýmce jsem vybrousil kotlík a systémový přepad, stačilo párkrát zatočit šmirglem.
Kouřovod jsem projel příslušným vrtáčkem a pak protáhl čističem namočeným v pálence.

Náústek jsem též protáhl čističem namočeným v alkoholu, pak jsem jej přebrousil a znovu vyleštil.

Na kování na hlavičce jsem vzal Silichrom a brzy bylo jako nové.
Potom jsem kování a razníky přelepil páskou a sundal jsem šmirglem starý povrch dýmky až na čisté dřevo a postupně pak namořil a vyleštil, razníky vždy opatrně zvlášť, aby se nepoškodily.
Na povrch dýmky jsem aplikoval mojí oblíbenou úpravu - olej.

Se vzhledem dýmky jsem náramně spokojený a jde skvěle do party s mojí podobně starou Třistačtrnáctkou.




Teď už zbývá jen dýmku zabalit a počkat si těch pár dní na Štědrý večer a pak už jen obdivovat její krásu a těšit se na první nacpání.





sobota 3. prosince 2016

Nákup tabáku v Dubaji - aktuálně

Další tabákové info pro cestovatele, tentokrát z letiště v Dubaji.



V Dubajském letištním Duty Free si můžete pořídit balík pěti Erinmorů Flake za 99 AED.



Cena velmi přívětivá. 5x 50g za necelých sedum stovek, za plechovku to tudíž vychází na 137,- Kč.

Připomínám, že cestujete ze třetí země (mimo EU, Schengen) takže limit na osobu pro převoz je 250g.



Kdo se zatím s tímhle tabákem nesetkal, jedná se o výborný blend na kvalitním tabákovém základu s lehkou až střední aromatizací bez nepříjemné chemické stopy.
Já osobně aroma detekuji jako jablečné, citrusové, možná trochu po ananasu.
Příjemný tabák, který může plno kuřáků docenit. Rozhodně se nejedná o levný aromatik nevalné kvality, kde je přehršel chemické chuti, která přebíjí (ne)chuť tabáku.
Samozřejmě to není žádný ustřelhlav, prostě takové příjemné pokouření.

čtvrtek 3. listopadu 2016

Dýmka s černým rustikem - Biftek Pipes

Dýmka se zajímavým černým rustikem z dílny Biftek Pipes 



Nedávno jsem se byl podívat za Biftekem do dílny, posedět, poklábosit a zakouřit si - zrovna jsem vytáhnul z archívu několik let starý Dunhill Flake a je skvostný.
Biftek tam měl pro mě přichystanou dýmku, kterou nelichotivě nazval "Zmetek" - trochu ujel při vrtání, ale nic katastrofálního a ještě to zdařile doupravil pilníkem, takže dýmka je plně funkční a po zmetkovitosti není ani stopy.


Jedná se o zajímavou dýmku, v pořadí Biftekovo výroby je číslo 79 a pro mě je svým provedením skutečně jedinečná - podobnou dýmku ve sbírce zatím nemám.

Když to vezmeme po pořádku, v rustiku mám akorát Stanislawku, v takovém všedním a obyčejném, potom mám krásnou dýmku od pana Hoduly s částečným rustikem no a potom třeba ještě právě od Bifteka Cuttynu, ale tam je rustik takový netradiční, organizovaný do vzoru a... prostě jiný.

Cutty - http://pipe-smoker-riddim.blogspot.cz/2016/06/biftek-pipes-cutty.html

Tady je zajímavě orustikovaná celá hlavička, na první pohled se může zdát, že naprosto běžně, jako třeba u zmíněné Standowky, ale při bližším prozkoumání se jeví rustik zvláštně propracovaně, ač nahodile, tak promyšleně.




Mě osobně připomněl kus černé lávy, ve které jsme se nedávno na Santorini brodili až po kolena, no a tudíž jsem na fotografiích použil lávový popelníček odtamtud dovezený, protože to podle mě k té dýmce tak nějak sedí.

Vypadá to skoro jako sada :-) 


Na dýmce je vkusně posazený kus bílého akrylu, který částečně překrývá náústek a skvěle rozděluje prostor dýmky a kontrastuje s černým povrchem hlavičky a černým náústkem.



No a nakonec je nutno zmínit, že dýmka je zajímavá též svými proporcemi, je to vskutku mohutný kousek vyvážených proporcí, pěkně baculatá a i přes své velké rozměry velmi pohodlně padne do ruky.



Pro porovnání ještě přikládám fotografii téhle dýmky vedle mé Petersonky standardních rozměrů.



Jak je vidno, nejen že je vyšší, ale i prostorově objemnější, však se podívejte třeba na ten krček. :-)

Pro začátek jsem do dýmky nacpal zbytek Vauen Strawberry and Champagne, který se mi tu válel a náramně jsem si pochutnal.
Jaký tabák bude dýmce patřit dál zatím netuším.




Je to parádní kousek a Biftekovi patří dík.

sobota 15. října 2016

Dýmka Big Ben

Dýmka Big Ben s meerschaum vložkou 



Nejnovější přírůstek, dýmka oblíbeného tradičního tvaru, dýmka s meerschaumovou vložkou, dýmka od Holandského výrobce, dýmka značky Big Ben.


Ano, ačkoliv název Big Ben evokuje spíše Anglii (stejně jako mnou použité zátiší na fotografiích), tak dýmky Big Ben pocházejí z Holandska.

Já osobně jsem doteď ještě žádnou dýmku Big Ben nevlastnil, takže tenhle poslední přírůstek je v mé sbírce premiérou téhle značky.
Dýmka je kouřená, použitá a mám jí z aukce za příjemných 500,- Kč. Občas takhle na nějakou dýmku cvičně hodím nějaký mrzký peníz a někdy to prostě vyjde.
Jsem rád, že to vyšlo i tentokrát, protože tahle dýmka mě jednak zaujala již zmíněným výrobcem a potom meerschaumovou vložkou.



Ne že by mi nevonělo kouřit čistě z briáru, to rozhodně ne, ale stejně je mít fajn ve sbírce dýmek pár kousků s meerschaumovou vložkou.
Když pomineme sběratelské hledisko, tak z vyvložkovaných dýmek se příjemně kouří díky tomu, že Meerschaum vydatně absorbuje veškerou vlhkost a kouř je tedy sušší - ale pokud člověk zrovna nekouří jako prase, tak si samozřejmě zakouří příjemně a na sucho i z briáru, no a upřímně řečeno, ani Meerschaum od prasáckého kouření nezachrání.

Další výhodou potom je, že jde dýmka s touhle úpravou nacpat víckrát za sebou - teoreticky... Nevím, dýmek mám dost, takže jsem tohle zatím nepraktikoval, ani nezkoušel ze zvědavosti.
No a možná se ještě hodí zmínit, že Meerschaum nenese stopu tabáku, takže je možné do dýmky pokaždé nacpat něco jiného a chuť by neměla být ovlivněna předchozím kouřením a rovněž chuť tabáku vyniká okamžitě, bez zakuřování a bez zkreslení chuti dřevem.



Dýmka na fotografiích vypadala celkem zachovale, což ale často bývá ošidné, ale tentokrát nebylo - povrch dýmky je nepotlučený a nepoškozený, stačilo dýmku trochu rozleštit a vypadá parádně.

Jedna menší nepříjemnost se zde našla v ne zrovna profesionálně opraveném zalomeném čepu - původní čep je odvrtán a je tam vlepen nový, což je teda běžná oprava, ale bohužel nový čep je vlepen trochu křivě a zbytečně moc hluboko v náustku.
Možná i díky tomu byl náústek docela navolno.
Nejdříve jsem měl v plánu to odvrtat a vlepit nový čep a pořádně, ale nakonec jsem jen tenhle trochu roztáhl a zatím to nechám být. Jestli to bude fungovat, tak už to tak zůstane, ale možná se díky opravdu malému přesahu čepu do krčku časem zase uvolní (dřevo se v tom kousku vymele) a nakonec to přece jen převrtám.
Druhá menší nepříjemnost je, že se někdo jal dýmku leštiti se sundaným náústkem, čímž srazil hrany a je tedy mezera v přechodu krček / náústek.

Ale to jsou jen detaily a s nákupem jsem moc spokojen. Kór za tu cenu.



Co mě při prvotním prohlížení dýmky ještě velmi zaujalo byla moc krásná kresba dřeva, působí na mě velmi příjemně a dodává dýmce elegantní dojem.

Ačkoliv se jedná o subtilnější kousek, tak kotlík je celkem prostorný, možná až překvapivě, i přes to, že je zde přítomná meerschaumová vložka, která zabírá kus prostoru, kde by býval mohl být tabák.



Na dýmce je vyraženo "Big Ben" a hned pod tím "Ecume Veritable", což by teda v překladu z Francouzštiny mělo být "Skutečná pěna" a asi to má dokládat, že se zde jedná o pravý Meerschaum.
Překládal jsem to pomocí Google Translatoru, tak snad to není úplná blbost.
Na náustku je potom "V" v kroužku a na dýmce z druhé strany krčku jsou čísla "7474".



Žádné spolehlivé info jsem k tomu nenašel, takže netuším, jak je dýmka stará, ani cokoliv dalšího, ale to nic nemění na tom, že se jedná o vskutku povedený a elegantní kousek.



Přesně takovéhle dýmky poslední dobou upoutávají nejvíce mojí pozornost.
Aukcí s takovýhlemi starosvětskými kousky se najde dost, problémem ovšem je, že nabízené dýmky jsou kolikrát v opravdu žalostném stavu.
Někdo dýmku bere jako spotřební zboží, nebo má třeba nějaké horší dýmky na výlety či k práci. Ano, také mám nějaké levné kousky, třeba BPK nebo Angelo, které kouřívám na zahradě, při práci či na výletech a výpravách a jsou tedy různě potlučené a otlučené, ale stejně tak nějak o ně dbám a občas je aspoň přeleštím, či jim dám nový povrch, když už jsou dolámané opravdu žalostně. Ale pak právě člověk kolikrát narazí na krásné staré Petersonky, Dunhillky a další nádherné dýmky, které jsou v tak hrozném stavu, až se jeví záhadou, co s nimi předchozí majitel dělal.
Ano, chápu, že každý ke každé dýmce nepřistupuje jako k pokladu, či alespoň jako k předmětu, na kterém někdo strávil nějaký čas poctivou prací a vložil do něj kousek sebe, ale aby některá moje dýmka vypadala, jako kdyby střídavě prošla kanalizací, mlýnkem na maso, psí tlamou a táborovým ohněm, to by mi asi bylo přece jen líto.

Tak nějak jsem o tom přemýšlel, a myslím, že o všechny své dýmky pečuji a nenajde se ani jedna vyloženě zanedbaná.
Někde jsem četl, že by jeden měl vždy na sobě mít čisté spodní prádlo, že nikdy neví, co se může stát, kde se bude muset svlíknout. (počítám, že jako třeba u doktora)
Stejně tak to vidím u dýmek.
Myslím, že mohu s klidným svědomím prohlásit, že až se vydám do Šedých přístavů a nastoupím na loď do Valinoru, tak mé dýmky po mě zůstanou pěkně zachovalé a nikdo se jich nebude štítit a krčit nad nimi nos.

pondělí 10. října 2016

Peterson's System Standard 314

Nejnovější přírůstek do mé sbírky. 
A jak nadpis článku napovídá, jedná se opět o Petersonku.



Kde začít...
Ok, padla mi do oka starší používaná dýmka. Tato dýmka rozhodně nebyla za tak úžasný peníz jako třeba ta předchozí, pískovaná, o které se píše v minulém článku. Řekněme, že byla za standardní cenu, kolik běžně asi tak použité dýmky značky Peterson v lepším stavu stojí. Tisíc korun českých.
Prodejce k dýmce psal, že je kompletně zrepasována a vyčištěna, čemuž se tedy občas také věnuji a vždy si na tom dám záležet, ať už dávám dohromady dýmku pro sebe, či pro někoho jiného. Podle fotek se zdálo, že tento prodejce je asi také poctivý a dýmka vypadala moc pěkně.
Takže i když cena nebyla nějak extra výhodná, rozhodl jsem se si dýmku koupit.
Zároveň jsem si hned po objednání všiml, že na razníku je takové to hranaté P, ne to úplně staré, a ne to nové kroucené. Podle pipedie se tohle P začlo používat v sedmdesátých létech. Od kdy přesně a do kdy tam nepíší a ani jsem to nikde nehledal - stejně jako do kdy přesně se používal zde přítomný razník "Made in Republic of Ireland" - tak nějak mi stačí vědět, že se nejedná o úplně novou dýmku a ani o nějakou extra starou a extra vzácnou dýmku.
Prostě se jedná o pěkný kousek z circa sedmdesátých let, či o něco málo novější, ve slušném stavu.





Za pár dní jsem dýmku obdržel a hned jsem si jí zamiloval. Jistě ten pocit znáte, kdy vezmete do ruky nějakou dýmku a hned víte, že je to ona.
Avizovaný stav byl opravdu šlusný, vevnitř byla dýmka vydrhnuta pořádně do čista a bylo vidět, že si na tom dal někdo záležet.
Zvenku byla také fajn, ač byla tak nějak divně nedoleštěná a našlo se na ní pár nepříjemných oděrek - kdo dýmku již nějaký pátek kouří a leccos s ní zažil, tak hned pozná, že takovéhle oděrky se na dýmkách objeví po pádu na nějaký hrubý a tvrdý povrch. Na fotografiích to patrné nebylo, a mám takové podezření, zda to prodejce nevyválel během balení.
Možná se ještě hodí zde zmínit, že na dýmce bylo pár menších kazů - které mě osobně ale rozhodně nevadí, beru dřevo jako přírodní materiál a sem tam nějaký kazík rozhodně neřeším. Stejně jako plno ostatních dýmkařů. Pak se samozřejmě najdou i dýmkaři, kteří vyžadují dýmky naprosto dokonalé, co se povrchu dřeva týče.
Také je nutno rozlišovat, zda se jedná o dýmku za mrzký peníz či malé jmění.
Každý to cítí jinak a tohle téma by jistě vydalo na samostatný článek.
Potom byl v dýmce ještě takový divný důlek, těžko říct od čeho.

Jak jsem již zmiňoval, menší kazy mi nevadily, ale vzhledem k nepříjemným potlučeninám jsem se rozhodl pustit do rekonstrukce a nového povrchu.
Ono teda nějaký ten škrábanec na staré dýmce nevadí, ale zde byl sem tam kráter až na čisté dřevo a to moc fajn nebylo.
Dával jsem velký pozor, abych nepoškodil razníky a sundal jsem původní povrch - nějaký lak nebo politůru a moření.
Při této práci potlučeniny zmizely a rovněž i mělké kazy. Ale ty se zase objevily někde o kousek dál.
Nově vylezlé kazy jsem zakytoval a následně dostala dýmka nový kabátek v podobě moření. Tak nějak jsem se snažil namíchat barvy s citem, vzhledem k původu a stáří dýmky. A na závěr jsem dýmku napustil teakovým olejem.
Nevím, jestli se teakový olej jako povrchovka pro Petersonku hodí, ale mám tuhle povrchovou úpravu na dýmkách rád a snad jsem nespáchal nějakou svatokrádež.
Do náustku třeba sahat nebylo, ten je vyleštěný pěkně.






Dýmka samotná je tedy shape 314, takový pěkný baculatý kousek, ne zrovna nejmenší, ale ani žádný obr a má systémové přepadové vrtání. Náústek je typu P-lip.

Co se P-lipového náustku týče, rozdíl oproti běžnému fishtailu je ten, že kouř stoupá na patro a nejde přímo na jazyk. Někdo tuhle úpravu má rád, či jí přímo vyžaduje, někdo jí nemusí, nebo dokonce jí nesnese. Mé stanovisko je asi neutrální, kouření dýmky si užívám s oběma typy náustků a nejsem schopen posoudit, který mám raději.
Možná jen co se takové té prestiže týče, tak k Petersonce mi sedí spíš ten P-lip. Ale na druhou stranu některé řady jsou vyráběny pouze s náústkem fishtail, a ač je to škoda, tak kdyby mi nějaká takováhle Petersonka do oka padla, pořídil bych si jí i s fishtailem.




Dýmky Peterson mám velmi rád, považuji je za velmi tradiční a nadčasové dýmky, dýmky do společnosti, ale i na osamělé dýmání uprostřed noci, kdy je kuřák na světě úplně sám a společnost mu dělá právě jen jeho dýmka a svit měsíce.